Objawy intymne

Objawy intymne

Osoby chore na SM mogą doświadczać szeregu objawów intymnych obejmujących pęcherz moczowy, jelita i problemy seksualne. Omówimy teraz każdy z nich i to, jak można z nimi postępować…

Zaburzenia pęcherza moczowego i jelit

Osoby chore na SM mogą stwierdzić, że problemy z pęcherzem moczowym i jelitami ograniczają ich codzienne czynności. Mogą one sprawiać, że opuszczenie domu będzie stresującym doświadczeniem, wymagającym wiele planowania i przygotowań. 
Istnieją dwa główne rodzaje problemów z pęcherzem moczowym, których mogą doświadczać osoby chore na SM:

  1. Przechowywanie moczu przez pęcherz moczowy może być zaburzone, co powoduje potrzebę częstego oddawania moczu, czasem nagłą
  2. Pęcherz moczowy może nie opróżniać się w pełni, co również może powodować potrzebę częstego oddawania moczu

Może występować tylko jedno z tych zaburzeń lub oba. 

Osoby chore na SM są bardziej narażone na zaparcia niż nietrzymanie stolca, jednak te dwa zaburzenia mogą być połączone.

Postępowanie w przypadku problemów z pęcherzem moczowym

W przypadku wystąpienia problemów z pęcherzem moczowym, takich jak niekontrolowana potrzeba oddania moczu lub niemożność opróżnienia pęcherza, mówienie o nich może być krępujące. Dobrze jest jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on pomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania danego problemu.

W wypadku stwierdzenia, że problemy z pęcherzem moczowym wywierają istotny wpływ na życie pacjenta, istnieją skuteczne sposoby leczenia, z których można skorzystać, a także sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami. Rozwiązania te mogą obejmować na przykład podpaski stosowane przy nietrzymaniu moczu, samodzielne cewnikowanie lub tymczasowe cewnikowanie przez specjalistę i mogą one zwrócić pacjentowi nieco niezależności. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku problemów z pęcherzem moczowym, ponieważ może on pomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania. 

Zaburzenia seksualne

Życie z SM może być stresującym doświadczeniem, wpływać na relacje i wywoływać szereg objawów. SM może wpływać na życie seksualne, powodując liczne problemy, od braku zainteresowania do utraty zdolności odczuwania. Niektóre objawy mogą być bezpośrednim skutkiem wywołanych przez SM uszkodzeń mielinowej osłonki nerwów. Objawy te obejmują: zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji i zmiany odczuwania w genitaliach. Problemy seksualne mogą jednak występować wskutek innych objawów SM. Na przykład, uczucie zmęczenia może zmniejszać popęd seksualny, a depresja może wywoływać zaburzenia seksualne.

Postępowanie w przypadku problemów seksualnych

Omawianie problemów seksualnych może być krępujące, ale mogą one mieć realny wpływ na relacje. W przypadku problemów warto omówić je z lekarzem, ponieważ istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tymi problemami. U kobiet leczenie ma na celu zmniejszenie bólu podczas stosunku i poprawę problemów z wrażliwością lub nawilżeniem. Występujące u mężczyzn zaburzenia erekcji można rozwiązać na wiele sposobów, takich jak psychoterapia i pewne leki. 

Przydatne łącza