Objawy intymne

Osoby chore na SM mogą doświadczać szeregu objawów intymnych obejmujących zaburzenia funkcji pęcherza moczowego, jelit i problemy seksualne. Omówimy teraz każdy z nich i to, jak można z nimi postępować…

Zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i jelit

Osoby chore na SM mogą stwierdzić, że problemy z pęcherzem moczowym i jelitami ograniczają ich codzienne funkcjonowanie. Mogą one sprawiać, że opuszczenie domu będzie stresującym doświadczeniem, wymagającym wiele planowania i przygotowań. 
Istnieją dwa główne rodzaje problemów z pęcherzem moczowym, których mogą doświadczać osoby chore na SM:

  1. Gromadzenie moczu w pęcherzu moczowym może być zaburzone, co powoduje potrzebę częstego oddawania moczu, czasem nagłą
  2. Pęcherz moczowy może nie opróżniać się w pełni, co również może powodować potrzebę częstego oddawania moczu, jak i prowadzić do nawracających infekcji układu moczowego

Może występować tylko jedno z tych zaburzeń lub oba. 

Osoby chore na SM są bardziej narażone na zaparcia niż nietrzymanie stolca, jednak te dwa zaburzenia mogą być połączone.

Postępowanie w przypadku problemów z pęcherzem moczowym

W przypadku wystąpienia problemów z pęcherzem moczowym, takich jak niekontrolowana potrzeba oddania moczu lub niemożność opróżnienia pęcherza, mówienie o nich może być krępujące. Dobrze jest jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on pomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania danego problemu.

W wypadku stwierdzenia, że problemy z pęcherzem moczowym wywierają istotny wpływ na życie pacjenta, istnieją skuteczne sposoby leczenia, z których można skorzystać, a także sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami. Rozwiązania te mogą obejmować na przykład podpaski stosowane przy nietrzymaniu moczu, samodzielne cewnikowanie lub tymczasowe cewnikowanie przez specjalistę i mogą one zwrócić pacjentowi nieco niezależności. Dostępne są leki wspomagające prace pęcherza. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku problemów z pęcherzem moczowym, ponieważ może on pomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań dodatkowych oceny zalegania w pęcherzu czy badanie urodynamiczne.

Zaburzenia seksualne

Życie z SM może być stresującym doświadczeniem, wpływać na relacje międzyludzkie i wywoływać szereg objawów. SM może wpływać na życie seksualne, powodując liczne problemy, od braku zainteresowania drugą osobą do utraty zdolności odczuwania. Niektóre objawy mogą być bezpośrednim skutkiem wywołanych przez SM uszkodzeń osłonki mielinowej osłonki neronów. Objawy te obejmują: zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji i zmiany odczuwania bodźców w genitaliach. Problemy seksualne mogą jednak występować wskutek innych objawów SM. Na przykład, uczucie zmęczenia może zmniejszać popęd seksualny, a depresja może wywoływać zaburzenia seksualne.

Postępowanie w przypadku problemów seksualnych

Omawianie problemów seksualnych może być krępujące, ale mogą one mieć realny wpływ na relacje międzyludzkie. W przypadku problemów warto omówić je z lekarzem, ponieważ istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tymi problemami. U kobiet leczenie ma na celu zmniejszenie bólu podczas stosunku i poprawę problemów z wrażliwością lub nawilżeniem. Występujące u mężczyzn zaburzenia erekcji można rozwiązać na wiele sposobów, takich jak psychoterapia i leczenie. 

Referencje 

•    Lew-Starowicz M, Rola R. Prevalence of sexual dysfunctions among women with multiple sclerosis. Sexuality and Disability 2013;31(2):141-153.
•    Bronner G, et al. Female sexuality in multiple sclerosis: the multidimensional nature of the problem and the intervention.Acta Neurologica Scandinavia 2010;121(5):289-301. 
•    Fereshteh Ashtari, et al. Sexual dysfunction in women with multiple sclerosis: Dimensions and contributory factors. J Res Med Sci. 2014 Mar; 19(3): 228–233.

MAT-PL-2002137-2.0-11/2022