Ból i zmęczenie

Ból i zmęczenie

Zmęczenie
Niektóre osoby chore na SM stwierdzają, że przytłaczające zmęczenie lub ogólne osłabienie to objaw, który najbardziej ich dotyka. Zmęczenie to jest innego rodzaju niż odczuwane pod koniec intensywnego dnia, jest to skrajne zmęczenie bez wyraźnej przyczyny. Osoby chore na SM często stwierdzają, że odczuwane przez nie zmęczenie zmienia się w ciągu dnia lub tygodnia. Może ono także wpływać na kwestie, które mogą być niespodziewane, na przykład: 

  1. Sprawiać, że kończyny wydają się ciężkie i trudniej je kontrolować, co utrudnia trzymanie przedmiotów lub pisanie
  2. Przyczyniać się do problemów z równowagą
  3. Przyczyniać się do problemów z widzeniem
  4. Utrudniać koncentrację

Wywołanie: Jestem odizolowana ze względu na ogromne zmęczenie. Przykuta do łóżka przez zmęczenie. Nie wiem, co zrobić”. — Amy, chorująca na stwardnienie rozsiane (SM)

Radzenie sobie ze zmęczeniem

Zmęczenie może mieć istotny wpływ na życie i tłumaczenie tego, że występuje innym osobom może być frustrujące. Zapraszamy na naszą stronę dotyczącą tego, jak znaleźć wsparcie osób z otoczenia tutaj. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zmęczeniem jest próba poprawy problemów ze snem, których pacjenci mogą doświadczać. Lekarz może zasugerować odstawienie pewnych leków lub wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych lub też dostosowanie godzin pracy. W wypadku stwierdzenia, że zmęczenie się pogłębia w określonych momentach lub po określonych czynnościach, warto prowadzić dziennik, ponieważ może to pomóc podczas omawiania SM z lekarzem. 

Ból

Ból jest częstym objawem występującym u osób chorych na SM i może być jednym z najtrudniejszych z nich. Ból może być opisywany i doświadczany przez ludzi w różny sposób. Niektórzy mogą odczuwać miażdżenie, ściskanie, chłód, gorąco, kłucie lub pieczenie, a inni jako ucisk w klatce piersiowej, czasem zwany uściskiem SM. Odczuwanie bólu może być wyczerpującym i emocjonalnym doświadczeniem, mogącym powodować duży niepokój i lęk.

Radzenie sobie z bólem

Ból jest częstym objawem SM i może występować z wielu powodów. U części chorych można zauważyć kompensowanie osłabienia mięśni poprzez nadużywanie innych mięśni, co może powodować ból. U innych może występować ból związany z uszkodzeniem nerwów czy neuronów, czyli komórek nerwowych, zwany bólem neuropatycznym. Może to powodować spaczone odczuwanie bólu w związku z rzeczami, które normalnie nie powodowałyby bólu. 

Zależnie od odczuwanego bólu i preferencji pacjenta, lekarz może zalecić dostępne bez recepty lub na receptę leki przeciwbólowe, ćwiczenia fizyczne, terapię masażem, terapię poznawczo-behawioralną lub techniki relaksacji. 

Referencje

•    Amato MP, Portaccio E. Management options in multiple sclerosis-associated fatigue.Expert Opinion in Pharmacotherapy 2012;13(2):207–216.
•    Thorsten Rudroff et al. Fatigue in Multiple Sclerosis: Misconceptions and Future Research Directions. Front. Neurol. 7:122
•    Newland P et al. Central fatigue in multiple sclerosis: a review of the literature. J Spinal Cord Med. 2016 Jul; 39(4): 386–399.

MAT-PL-2002137-2.0-11/2022