Samoświadomość i koncentracja u osób chorych na SM

Styl życia Artykuły

Osoby chore na SM często doświadczają zmian nastroju i zachowania. Badania wykazały, że nawet 50% osób cierpiących na SM ma depresję w pewnym momencie swojego życia. Wygospodarowanie czasu, aby zadbać o siebie, ma kluczowe znaczenie. Może to się wydawać nieco pobłażliwe, ale regularne przerwy prawdopodobnie ułatwią radzenie sobie ze wszystkim. Niezależnie od tego, czy możesz poświęcić cały dzień, czy tylko kilka minut, zawsze możesz czerpać korzyści ze skupienia się na tym, co lubisz.

Dlaczego samoświadomość i koncentracja są ważne?

Dbanie o dobre samopoczucie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o swoje ciało. Podobnie jak w przypadku ciała, umysł potrzebuje uwagi, aby utrzymać go w dobrym stanie. Ignorowanie tego, co czujesz, lub udawanie, że wszystko jest w porządku, jeśli nie jest, to tylko doraźne rozwiązania i mogą one jeszcze bardziej komplikować sprawy w dłuższej perspektywie czasowej.

Akceptacja tego, że w życiu mogą pojawić się wzloty i upadki oraz że czasami można być smutnym lub złym, jest kluczem do dobrego samopoczucia. Jeśli zachowanie zdrowego spojrzenia na życie okaże się wyjątkowo trudne lub jeśli czujesz wyjątkowy niepokój lub przygnębienie, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jaka dodatkowa pomoc jest dostępna.

Samoświadomość

Jeżeli czujesz pewne przytłoczenie codziennym życiem, samoświadomość może być skutecznym sposobem posprzątania umysłu i może pomóc w skupieniu się na najważniejszych rzeczach. Istnieje wiele technik i przewodników, na podstawie których można zacząć stosować samoświadomość. Warto znaleźć spokojne miejsce i spróbować następującego ćwiczenia:

 1. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji w relaksującym pokoju lub ogrodzie. Zrelaksuj się i zamknij oczy. Miej świadomość dźwięków wokół — małych, dużych, bliskich i dalekich.
 2. Skup się na swoim oddechu. Czy jest głęboki, czy płytki?
 3. Skup się na spowalnianiu oddechu i braniu długich, powolnych wdechów. Krótko wstrzymaj oddech. Następnie wypuść powietrze. Wraz z każdym oddechem skupiaj się bardziej na czynności oddychania, a mniej na otoczeniu.
 4. Gdy się rozluźnisz, skup się na jednej rzeczy, która Cię martwi. Zastanów się, co ją spowodowało, co ją pogarsza i, jeśli możesz, wymyśl coś, co mogłoby ją poprawić. Czy chcesz z kimś o tym porozmawiać? Jeśli tak, to z kim?
 5. Sporządź krótki plan tego, co możesz zrobić, aby poprawić tę sprawę, a potem odrzuć ją ze swoich myśli i skup się na swoim ciele — zrelaksuj się. Następnie ponownie skup się na oddechu.
 6. Gdy będziesz gotowy, otwórz oczy.
Najlepsze sposoby, aby się odstresować

Poświęć cały dzień
Niezależnie od tego, czy jest to runda golfa, wizyta w spa, relaksująca wycieczka nad morze, czy dzień w domu z dobrym filmem lub serialem telewizyjnym — wybierz ten dzień wcześniej i poświęć go, aby odpocząć i trochę się zrelaksować.

Poświęć godzinę
Zapewnij sobie relaks częściej, poświęcając godzinę, aby cieszyć się czymś, co rozjaśni dzień. Niezależnie od tego, czy kochasz długie kąpiele w wannie, grę Sudoku, puszczanie latawca, majsterkowanie przy zabytkowym samochodzie czy delektowanie się ulubionym filmem, zaplanuj ten czas z wyprzedzeniem, aby był nieco bardziej wyjątkowy.

Lub tylko pięć minut
Zatrzymaj się, weź głęboki oddech i powiedz sobie, że te kilka następnych minut jest tylko dla Ciebie. Jeżeli jesteś w domu, włącz czajnik i poczekaj pięć minut, aż się wyłączy. Zadzwoń do przyjaciela na krótką pogawędkę lub poczytaj gazetę. Jeżeli jesteś w pracy, wyjdź na zewnątrz lub znajdź spokojne miejsce, gdzie możesz chwilę odpocząć. Nie musisz nawet wychodzić z pracy, jeśli masz mało czasu, poświęć kilka sekund, aby skoncentrować się na oddechu, co może pomóc się zrelaksować.

Od społeczności

Hannah
Hannah żyje ze stwardnieniem rozsianym od kiedy ukończyła 24 lata. Od tego czasu doświadczała różnych emocji, od niepewności i niepokoju po spokój i pozytywne nastawienie. 

Referencje
 • A. Senders, Impact of mindfulness-based stress reduction for people with multiple sclerosis at 8 weeks and 12 months: A randomized clinical trial, Multiple Sclerosis Journal 2019, Vol. 25(8) 1178–1188, https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1352458518786650
  •    M. Ghazagh, The Effect of Group Mindfulness-Based Stress Reduction Program on the Quality of Life and Fatigue in Patients With Multiple Sclerosis, Avicenna J Nurs Midwifery Care. 2019; 27(1):35-44, file:///C:/Users/E0290012/Downloads/The_Effect_of_Group_Mindfulness-Based_Stress_Reduc.pdf
  •    Getting started and mindfulness. Mindful. Materiał dostępny pod adresem: https://www.mindful.org/meditation/mindfulness-getting-started/. Ostatni dostęp: październik 2017 r. 

  MAT-PL-2002139-2.0-11/2022