Wprowadzanie małych zmian może być pierwszym krokiem do osiągnięcia wielkich celów. Dla pacjentów z SM konieczność dostosowywania swojego życia może stać się czymś normalnym i coraz mniej zauważalnym. Ważne jednak, aby nie powstrzymało Cię to przed dążeniem do większych zmian na lepsze. Musisz więc zastanowić się, czego chcesz od życia niezależnie od SM i jaką zmianę przyniosłoby osiągnięcie takiego celu. Jeżeli jest coś, co chcesz osiągnąć, wyznaczenie odpowiedniego celu tylko Ci w tym pomoże.

„Wydaje mi się, że gdzieś w głębi serca chciałam jakoś skorzystać na SM, szczególnie że choroba tak dużo mi odebrała. Kiedy ją u mnie rozpoznano, miałam trudności z ukończeniem studiów. A teraz? Na jesieni zaczynam studia doktoranckie – wszystko dzięki temu pierwszemu krokowi w nieznane”
Barbara, chora na SM
Cele są indywidualną sprawą każdego człowieka, ale bez względu na to, czy są duże, czy małe, bardzo wiele może zmienić akceptacja zmian. Już pierwsze kroki na drodze do celu mogą zmienić Twoje życie.
„Czasami najmniejszy nawet krok w dobrym kierunku okazuje się największym krokiem w Twoim życiu. Jeśli nie możesz inaczej, idź ostrożnie na palcach – ale idź” – Naeem Callaway.
Poniżej zamieściliśmy jako inspirację opisy kilku celów, które osiągnęli inni pacjenci z SM. Klikaj w poszczególne kropki, aby zapoznać się z przykładami.
Kto lub co Cię inspiruje?
Czy są to Twoi najbliżsi, osoby stanowiące dla Ciebie wzór do naśladowania, a może uczucie, które towarzyszy osiągnięciu czegoś, co zawsze wydawało Ci się niemożliwe? Ktokolwiek i cokolwiek by to nie było, znalezienie czegoś, co będzie Cię motywować i inspirować, może Ci pomóc osiągnąć cele.

Największą inspiracją jest dla mnie moja córka. Ale są też super bohaterowie, którzy mnie inspirują, tacy jak bodysurfer Miguel Rocha i Naiara Schubert, brazylijska kulturystka chora na SM, która pomogła mi zrozumieć, jak ważne jest dla mnie uprawianie sportu. Już samo wyzwanie jest dla mnie inspiracją – dzięki niemu zdaję sobie sprawę, że wciąż bardzo wiele mogę. Że mogę pokonywać swoje własne ograniczenia” – Telma, chora na SM.
Kiedy już poczujesz przypływ inspiracji, aby zmienić swoje życie na lepsze – bez względu na to, czy wyznaczyłeś sobie konkretny cel, czy też nie – może być Ci trudno zdecydować, od czego zacząć. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci, jako osobie z SM, zaplanować i osiągać cele. Pochodzą one od osób, którym się to udało:

Mierz wysoko, ale dokładnie zaplanuj, jak to osiągniesz.
Jeżeli dążysz do bardzo ambitnego lub długoterminowego celu, podziel go na mniejsze elementy, aby móc pracować nad nim krok po kroku.

Możesz także wyznaczyć sobie mniejsze cele.
Nie musisz też wcale dążyć do jednego wielkiego celu. Możesz wyznaczać sobie mniejsze, które będziesz w stanie osiągnąć w krótszym czasie.

Wyznacz sobie cele, które są odpowiednie dla Ciebie.
Twój cel nie musi wpisywać się w najnowszą modę – powinien być wyjątkowy i osiągalny właśnie dla Ciebie. Zastanów się, co jesteś w stanie zrobić i jak odpowiednio dostosować swój cel do potrzeb.

Nie zrażaj się niepowodzeniami.
Nic wartościowego nie przychodzi łatwo. Być może będzie Ci ciężko i będziesz się zastanawiać, po co Ci to wszystko. Porozmawiaj wtedy z przyjaciółmi lub rodziną i poszukaj u nich wsparcia. Pamiętaj, że zawsze możesz też zrobić sobie przerwę.

Zwróć się po dobrą radę do właściwych osób.
Poinformowanie o swoich dążeniach neurologa lub pielęgniarki specjalizującej się w SM może Ci pomóc osiągnąć cel w sposób dogodny dla Ciebie.
Kiedy powiedziałam mojemu lekarzowi, że chcę zrobić magisterkę z twórczego pisania, był trochę zaskoczony, ale okazał mi pełne wsparcie. Wyjaśnił mi, że dzięki temu będę cały czas intelektualnie aktywna!” – Barbara, chora na SM
Kiedy powiedziałam mojemu lekarzowi, że chcę zacząć uprawiać cross-boxing, na początku nie był przekonany. Ale po kilku konsultacjach i rozmowach doszliśmy do porozumienia” – Telma, chora na SM

Zakasz rękawy i do dzieła
Czasami na drodze do celu napotkasz niepowodzenia, ale nie poddawaj się. Jeżeli dążysz do czegoś, co jest dla Ciebie ważne, warto o to powalczyć.
Wyznaczanie celów
Może się zdarzyć, że codzienność uniemożliwi Ci dążenie do celu lub że coś Cię rozproszy – stworzyliśmy zatem materiały, które pomogą Ci wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć.

Przypomnienie o wyznaczonym celu
Informacja przypominająca o wyznaczonym celu – wydrukuj ją, wypełnij i powieś w widocznym na co dzień miejscu. Zapisanie Twojego celu na kartce pomoże Ci o nim pamiętać.
Pobierz