Sprawność fizyczna u osób chorych na SM

Styl życia Artykuły

Eksperci są zgodni, że pozostawanie aktywnym może być dobre dla pacjenta z SM. Ćwiczenia nie tylko pomagają radzić sobie z objawami, takimi jak zmęczenie, ale też poprawiają funkcję mięśni. Może to również być świetnym wzmocnieniem morale, dającym poczucie spełnienia i pomagającym poprawić ogólną jakość życia. Wspaniałą rzeczą jest też to, że niezależnie od kondycji czy umiejętności, każdy znajdzie coś dla siebie. Przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń warto poradzić się lekarza.

Dlaczego ćwiczenia fizyczne są ważne?

Podobnie jak dieta bogata w składniki odżywcze, ćwiczenia to świetny sposób na utrzymanie ciała w jak najlepszej kondycji. Mogą one nawet pomagać w kontrolowaniu niektórych objawów SM! Warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on pomóc w opracowaniu odpowiedniego i bezpiecznego programu dla danej osoby. Jeśli jednak potrzebujesz więcej argumentów na temat korzyści płynących z ćwiczeń, oto kilka sposobów, jakie ćwiczenia mogą pomóc w stwardnieniu rozsianym:

  • Pozostawanie aktywnym może poprawić ogólny stan zdrowia
  • Pomagają w jak największym zachowaniu mobilności i aktywności
  • Pomagają w kontrolowaniu objawów SM
  • Zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby serca
  • Poprawiają siłę mięśni i sprawność (może to pomóc w problemach z mobilnością i osłabieniem)
  • Pomagają kontrolować masę ciała, jednak działają najlepiej w skojarzeniu ze zdrową dietą
  • Poprawiają nastrój

Przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń warto zwrócić się do lekarza.

Sposoby, aby się ruszać

Poniżej podano pewne pomysły, które mogą pomóc w zachowaniu sprawności mimo stwardnienia rozsianego...

Wsiądź na rower
Jazda na rowerze może być relaksującym i łagodnym sposobem na aktywność z SM. Możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy są jakieś polecane trasy rowerowe lub lokalna grupa rowerowa, która prowadzi wycieczki grupowe. Można też po prostu korzystać z roweru treningowego w domu lub na siłowni.

Idź na siłownię
Jeżeli chodzi o siłownię, nie trzeba wykonywać ciężkich treningów, aby korzystać z lokalnego centrum fitness. Większość z nich oferuje zróżnicowane programy dla osób o wszystkich poziomach sprawności; warto więc sprawdzić, co jest dostępne w okolicy.

Przejdź na dziką stronę
Spacerowanie jest świetne dla poprawy sprawności fizycznej i dotlenienia świeżym, zdrowym powietrzem. Może być także świetnym pretekstem, aby spotkać się z dawno niewidzianym przyjacielem!

Odkryj w sobie ogrodnika
Uprawianie ogrodu jest nie tylko świetnym sposobem na pozostanie aktywnym — można je dostosować do tego, co w danej chwili jest się w stanie zrobić, a owoce swojej pracy można zobaczyć przy każdym wyjściu na zewnątrz.

Ćwiczenia fizyczne w domu
Konsole do gier świetnie nadają się do salonu, a przy tak wielu różnych dostępnych sportach można być aktywnym w zaciszu własnego domu. Dlaczego nie wypróbować płyty DVD z ćwiczeniami domowymi lub poszukać wideo z jogą na YouTube i nie zaprosić znajomego na wspólny trening? Pamiętaj, rób tylko to, z czym czujesz się dobrze i nie próbuj zbyt mocno się eksploatować. Przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń warto też poradzić się lekarza.

Prowadź życie towarzyskie
Sprawdź online lub zapytaj w lokalnym centrum społecznościowym, czy w okolicy są jakieś zajęcia takie jak Tai chi, joga, aqua aerobik, śpiew, spacery lub muzyka. Można nawet założyć własną grupę, co byłoby świetnym sposobem na spotkanie się z większą liczbą osób z SM.

Od społeczności osób chorych na SM

Społeczność z SM jest bardzo aktywna nie tylko online, ale także w prawdziwym życiu. Wiedząc o tym, jak korzystne mogą być ćwiczenia dla ich ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, są zainteresowani utrzymywaniem szczytowej formy. Poniżej podano kilka przykładów aktywnego życia z SM.

Johan

Paula
Po tym, jak rozpoznano u niej SM, Paula odkryła namiętne zainteresowanie wszelkimi kwestiami dotyczącymi zdrowia i sprawności. A kiedy zaczęła dostrzegać pozytywne rezultaty, jej nowa rutyna stała się ważną częścią codziennego życia.

Kwestie warte rozważenia
Podobnie jak w przypadku wszelkich zmian w przyzwyczajeniach dotyczących zdrowia i sprawności, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, ponieważ mogą oni dostosować program do indywidualnych potrzeb lub znaleźć najlepszy sposób jego wsparcia. Jest to szczególnie przydatne po dłuższej przerwie w ćwiczeniach lub podczas rozważania zwiększenia ilości ćwiczeń. Oto kilka rzeczy wartych zapamiętania, zanim zaczniesz...
 
keeping fit


Działaj powoli
Bardzo kuszące jest, aby dawać z siebie jak najwięcej, gdy tylko zaczniesz ćwiczenie. Istnieje jednak wiele powodów przeciwko robieniu zbyt wiele zbyt szybko. Stopniowo wydłużając sesje treningowe i zwiększając ich intensywność łatwiej jest ocenić swoje granice.

Rozgrzewka i uspokojenie
Wypracuj sobie zwyczaj rozgrzewania i przygotowywania mięśni poprzez ich delikatne rozciąganie przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jest to najlepszy sposób, aby ograniczyć ból mięśni. Należy pamiętać, aby schłodzić mięśnie również rozciągając je po treningu.

Trzymaj się zimno (lub ciepło)
U niektórych osób zmiany temperatury ciała mogą powodować dyskomfort. Osoby, których to dotyczy powinny zastanowić się, w jaki sposób utrzymać niską temperaturę przed ćwiczeniami.

Być może można podzielić trening na mniejsze części z regularnymi przerwami lub rozważyć noszenie kamizelek chłodzących albo stosowanie zimnych kąpieli.

Jednym z najprostszych sposobów jest trzymanie zimnego napoju w dłoni, co pomoże także w nawodnieniu. Warto też zwrócić się do lekarza, aby porozmawiać o innych technikach chłodzenia, które mogłyby pomóc w przypadku SM.

W przypadku chłodniejszej pogody utrzymanie komfortu cieplnego może być trudne. Jeśli tak jest, warto nosić ciepłe ubrania i ubierać się „na cebulkę”, a nawet wykonywać ćwiczenia wewnątrz, gdzie jest przyjemnie i ciepło.

Referencje

•    B. Giesser, Exercise in the management of persons with multiple sclerosis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4409551/
•    R. Motl, Physical activity and quality of life in multiple sclerosis: Possible roles of social support, self-efficacy, and functional limitations, https://www.researchgate.net/publication/232473587_Physical_activity_and_quality_of_life_in_multiple_sclerosis_Possible_roles_of_social_support_self-efficacy_and_functional_limitations

MAT-PL-2002139-2.0-11/2022

Zapraszamy do zapoznania się z Autorskim programem ćwiczeń z elementami pilatesu, treningu uważności i relaksacji. Program ten został stworzony w ramach ogólnopolskiej kampanii Nie sam na SM zainicjowanej przez Sanofi Genzyme.

Ćwiczenia zostały opracowane przez specjalistki fizjoterapii i przeznaczone są do wykonywania w parach. Zadaniem ich jest relaksacja oraz nauczenie osób z SM, jak pozbyć się niepotrzebnego napięcia, koncentrować na sygnałach płynących z organizmu oraz wsłuchiwać we własne potrzeby. Ćwiczenia dobrane są również pod kątem wzmacniania i rozciągania poszczególnych partii mięśniowych oraz ćwiczenia zmysłu równowagi. Istotnym założeniem tego programu jest również zachęcenie bliskich do zaangażowania się i wsparcia osób ze stwardnieniem rozsianym, w celu lepszego zrozumienia ich potrzeb.

Ćwiczenie nr 1

Ćwiczenie nr 2

Ćwiczenie nr 3

Ćwiczenie nr 4

Ćwiczenie nr 5

Ćwiczenie nr 6

Ćwiczenie nr 7

Ćwiczenie nr 8

Ćwiczenie nr 9

Ćwiczenie nr 10