Słownik pojęć

Słownik pojęć
Słownik pojęć Wskazówki i narzędzia
Niepokój

Stałe martwienie się ważniejszymi i mniej ważnymi sprawami, które zaburza codzienne funkcjonowanie, w tym obowiązki zawodowe, szkolne lub sen. Niepokój może niszczyć relacje i radość życia, ale można sobie z nim radzić poprzez zmiany dotyczące stylu życia, poradnictwo i/lub leczenie.

Przewlekły
 

Utrzymujący się długotrwale lub stale nawracający. Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą chorobą. Inne choroby przewlekłe obejmują na przykład choroby układu krążenia i cukrzycę.

Samoświadomość
 

Jest to stan mentalny, w którym umysł jest w pełni skupiony na tym, co się dzieje, co robisz, na pozycji ciała w stosunku do otoczenia. Chodzi o to, że będąc w pełni obecnym, łatwiej jest odpocząć i mniej rozpraszające są obsesyjne lub niepokojące myśli.

Stwardnienie rozsiane
 

Przewlekła choroba autoimmunologiczna zajmująca ośrodkowy układ nerwowy (OUN). W przebiegu stwardnienia rozsianego, stan zapalny atakuje mielinę blokuje i/lub ogranicza przekazywanie informacji z nerwów.

Mielina (osłonka mielinowa)
 

Ochronna osłonka wokół włókien nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), którą układ odpornościowy atakuje w przebiegu SM, wywołując stan zapalny.

Składniki odżywcze
 

Składniki odżywcze to ogólny termin określający wszystkie składniki żywności, których organizm potrzebuje, aby przeżyć i rosnąć. Należą do nich węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, minerały i woda.

Rzut
 

Nazwa zdarzenia, podczas którego pojawiają się nowe objawy postaci rzutowo-remisyjnej SM (RRMS) lub wcześniejsze objawy nawracają w tym samym lub nowym obszarze ciała na okres 24 godzin lub dłużej. Rzuty mogą być także określane jako nawroty, zaostrzenia, napady, pogorszenie, ostre epizody lub zdarzenia kliniczne.

Referencje
  • Nutrients in food. Materiał dostępny pod adresem: https://healthy-kids.com.au/food-nutrition/nutrients-in-food/. Ostatni dostęp: październik 2017 r. 
  •  Chronic conditions explained. Materiał dostępny pod adresem: https://www.health-on-line.co.uk/media/54784/chronic-conditions-explained.pdf. Ostatni dostęp: październik 2017 r. 
  • M. Burns, Comorbid Anxiety Disorders and Treatment of Depression in People with Multiple Sclerosis, Rehabil Psychol. 2010 August ; 55(3): 255–262. doi:10.1037/a0020492.

MAT-PL-2002139-2.0-11/2022