Seks, intymność i SM

Życie z SM na co dzień Artykuły

Dla wielu osób seks i relacje intymne są ważną częścią życia. Tymczasem zaburzenia seksualne w przebiegu stwardnienia rozsianego są powszechne i chociaż można je leczyć, wiele osób krępuje się o nich mówić. Należy jednak pamiętać, że otwartość i szczerość wobec swojego lekarza, partnera czy przyjaciela jest pierwszym krokiem do uzyskania pomocy i wsparcia. 


Pomocne może być także poznanie doświadczeń innych osób, dlatego przyjrzeliśmy się badaniom naukowym i zebraliśmy głosy ze społeczności osób z SM na temat tego, jak objawy stwardnienia rozsianego wpływają na ich życie seksualne. 

1

Niektórzy ludzie uważają, że objawy wpływające na ich życie seksualne są nieuniknioną konsekwencją SM, z którą należy się pogodzić. 
Trzeba jednak pamiętać, że brak satysfakcjonującego współżycia nie musi być częścią życia ze stwardnieniem rozsianym i że dostępne jest wsparcie.


Współpraca z lekarzem w celu zrozumienia i poradzenia sobie z przyczyną doświadczanych problemów jest ważnym krokiem w kierunku znalezienia rozwiązania, które może pomóc.

linia

Poniżej przedstawiono trzy główne przyczyny zaburzeń seksualnych w SM. Znalezienie jednego powodu może mimo wszystko nie być wystarczające, ponieważ mogą one wpływać na siebie nawzajem, pogarszając ogólny problem. 
 

2345

Wiele osób z SM czuje się niezręcznie podczas omawiania tych obaw, ale jeśli choroba ma negatywny wpływ na życie seksualne, rozmowa z lekarzem jest bardzo ważna. Pomoże to działać wspólnie w celu kontrolowania i leczenia stwardnienia rozsianego w sposób, który jest dla ciebie najlepszy.
 

6

W globalnym badaniu ankietowym vs.MS wzięło udział 1075 osób z rzutowo-remisyjną postacią SM oraz 580 opiekujących się nimi partnerów. Pytania dotyczyły wpływu SM na ich życie. 

Referencje
  • Seksualność i intymność. Dostępne na stronie: https://www.msif.org/wp-content/uploads/2014/09/MS-in-focus-6-Intimacy-and-sexuality-English.pdf. Ostatni dostęp: sierpień 2019 r.
  • Profil na Twitterze The World vs.MS. Dostępne na stronie: https://twitter.com/TheWorldvsMS. Ostatni dostęp: sierpień 2019 r.
  • CA Young, Sexual functioning in multiple sclerosis: Relationships with depression, fatigue and physical function Multiple Sclerosis Journal 2017, Vol. 23(9) 1268–1275 DOI: 10.1177/ 1352458516675749 
  • https://support.mstrust.org.uk/file/WOMENS-SEX-WEB.pdf

MAT-PL-2002139-2.0-11/2022