Praca zdalna z SM w "nowej normalności"

Życie z SM na co dzień Artykuły

Mamy świadomość, że nie każdy podczas pandemii COVID-19 może pracować z domu. W trybie tradycyjnym pracują na przykład pracownicy ochrony zdrowia, osoby zatrudnione w handlu detalicznym czy budownictwie, a także część nauczycieli. Dla niektórych osób wyzwania związane z pracą zdalną nie stanowią problemu. 

Jednak inni podczas adaptacji do pracy zdalnej mogą napotykać różne przeszkody. Wśród głównych trudności wymienia się znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zachowanie dobrego samopoczucia i stres związany z niepewnością zawodową. Dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) obecna sytuacja może stanowić tym większe wyzwanie, jeśli objawy choroby już wcześniej wpływały na ich życie zawodowe.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zatroszczyć się o właściwe proporcje między życiem domowym i zawodowym, a także jak dbać o zdrowie podczas pracy w domu. Porozmawiamy także o zaletach i pułapkach tego nowego trybu pracy.

CO2

Chociaż przystosowanie się do pracy z domu zajęło nam wszystkim trochę czasu, warto pamiętać, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, a nowy system pracy ma też sporo zalet. 

Na przykład na całym świecie obserwuje się spadek emisji CO2 na skutek zmniejszenia liczby samochodów na drogach1. Oprócz tego wyeliminowanie dojazdów do i z miejsca pracy przekłada się na oszczędność pieniędzy oraz czasu, który można poświęcić bliskim albo zajęciom, których wcześniej nie udawało się wcisnąć w rozkład dnia. Przykładowo w roku pandemii wiele osób zaczęło częściej przygotowywać od podstaw swoje posiłki.

Radykalne zmiany trybu pracy przynoszą jeszcze większe korzyści osobom chorującym na SM. Wielu pracodawców doceniło elastyczność modelu pracy zdalnej. W rezultacie część osób z SM będzie mogła kontynuować pracę z domu – jeśli zajdzie taka potrzeba – także po zakończeniu pandemii. Restrykcje, z jakimi mamy do czynienia już od roku, uświadomiły również reszcie społeczeństwa, jakie ograniczenia niesie ze sobą życie z chorobami przewlekłymi. Można mieć nadzieję, że ta świadomość w przyszłości będzie działać na korzyść osób z chorobami takimi jak SM.
 

Remote

Znajdź równowagę
Zdrowe proporcje między życiem zawodowym a prywatnym sprzyjają utrzymywaniu prawidłowego rytmu życia i kształtowaniu nawyków, wzmacniając zdrowie psychiczne oraz poprawiając produktywność i jakość czasu spędzanego z bliskimi.

Elastyczność pracy zdalnej daje wprawdzie wymierne korzyści, ale jednocześnie może powodować problemy z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie granice i ich przestrzegać! Może się zdarzyć, że trzeba będzie pracować nieco dłużej niż zwykle, ale należy w miarę możliwości ograniczać takie sytuacje do minimum. 

Spróbuj zastosować niektóre z poniższych wskazówek w swoim codziennym życiu, 
aby wypracować pewien rytm i zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w okresie pracy zdalnej:

  • Zaczynaj każdy dzień od porannej medytacji
  • Jeśli możesz, zorganizuj w domu miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy
  • W porze lunchu wybierz się na spacer, aby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza
  • Zadbaj o regularne przerwy w ciągu pracy – tak jak podczas pracy poza domem
  • Umawiaj się na wieczorne spotkania online z przyjaciółmi
  • Jedz obiad codziennie o tej samej porze
  • Dbaj o aktywność fizyczną. Sprawdź tutaj, jak możesz to zrobić
  • Wygospodaruj trochę czasu rodzinnego
     
Health

Wzmacniaj organizm poprzez zdrowe odżywianie
Po przejściu na zdalny tryb pracy możesz mieć trudności z przestrzeganiem dotychczasowych zdrowych nawyków żywieniowych. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie będziesz o siebie dbać, wpłynie to negatywnie na wyniki pracy. Dotyczy to każdego, ale osób chorych na SM w szczególności, ponieważ zmęczenie często ingeruje w ich codzienne życie nawet bez wymuszonych pandemią zmian w systemie pracy.

Wprawdzie nie udowodniono, aby określona dieta przynosiła korzyści wszystkim chorym na SM, jednak wielu pacjentów zauważyło poprawę po przejściu na zdrowszy sposób odżywiania. U osób chorych na SM zdrowa, zrównoważona dieta może mieć korzystny wpływ na poziom energii i nastrój. Może również pomagać w łagodzeniu niektórych objawów SM, takich jak ból, zaburzenia poznawcze i zmęczenie.

Pracując w domu, spędzamy większość czasu w pozycji siedzącej. Takie warunki sprzyjają podjadaniu i wybieraniu mniej zdrowych opcji żywieniowych. Na szczęście swój sposób odżywiania można kontrolować. Staraj się utrzymać rytm posiłków sprzed pracy zdalnej i uwzględniać w jadłospisie produkty ze wszystkich grup, ograniczając ilość tłustych, słodkich i słonych potraw. Warto wzbogacić swoją dietę o więcej owoców i warzyw. Możesz dodawać je bezpośrednio do posiłków albo robić z nich pyszne smoothie!

working

Prowadź dziennik
Jeśli podczas pracy w domu dopada Cię brak energii, z którym trudno sobie poradzić, warto notować informacje o swoim samopoczuciu w dzienniku. Ocena stopnia zmęczenia o różnych porach dnia i w powiązaniu z różnymi czynnościami może pomóc odkryć prawidłowości związane ze spadkiem formy, o których można potem porozmawiać z neurologiem lub pielęgniarką. Dzięki taki informacjom możesz również ocenić, ile pracy jesteś w stanie wykonać oraz o jakiej porze dnia prawdopodobieństwo zmęczenia jest mniejsze.

Jeśli odczuwasz objawy tzw. mgły mózgowej (to konstelacja objawów, które obejmują osłabienie funkcji poznawczych, niezdolność do koncentracji i wielozadaniowość, a także utratę pamięci krótko- i długoterminowej), również warto odnotowywać, kiedy występują. Pomoże to zorientować się, skąd bierze się ten objaw – zwłaszcza jeżeli pracując w domu odczuwasz większe niż zwykle trudności z koncentracją i logicznym myśleniem.

zoom

Pielęgnuj relacje z kolegami i koleżankami
Dla wielu osób ze stwardnieniem rozsianym poczucie osamotnienia i izolacji nie są niczym nowym. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną może powodować nawrót albo nasilenie tych odczuć. 

Utrzymywanie regularnego kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy jest bardzo ważne ,aby mieć poczucie, że nie omijają Cię rozmowy towarzyskie, które zazwyczaj prowadzisz w biurze. Warto nadrobić zaległości podczas krótkiej rozmowy wideo w ciągu dnia albo umówić się na pogawędkę przez telefon po godzinach pracy. Oczywiście nie zastąpi to normalnego kontaktu z ludźmi w miejscu pracy, ale nawet takie drobiazgi mogą pomóc w walce z samotnością i utrzymywaniu relacji z innymi.

Już od roku żyjemy w trudnej rzeczywistości. Można jednak pocieszyć się tym, że wiele osób po ciężkich przeżyciach doświadcza okresu intensywnego osobistego rozwoju. Pomyślne stawienie czoła trudnym okolicznościom przyczynia się do wewnętrznego wzrostu – większej pewności siebie, głębszego poczucia wdzięczności albo uświadomienia sobie, co jest w życiu najważniejsze.

Pamiętaj, że niepewność zatrudnienia i brak zwykłych codziennych interakcji społecznych wywołują u wielu osób stres i poczucie izolacji. Dlatego nie oceniaj siebie zbyt surowo, jeśli nadal masz trudności z przystosowaniem się do zdalnego trybu pracy. Istnieje wiele zasobów internetowych, z których możesz korzystać, jeśli potrzebujesz informacji albo wsparcia.

Jeśli doskwiera Ci izolacja albo poszukujesz więcej interakcji z osobami, które rozumieją Twoje problemy, zapraszamy do społeczności MS One to One w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie możesz poznać inne osoby chore na SM.
 

MAT-PL-2100959-1.0 - 03/2021