
Chociaż przystosowanie się do pracy z domu zajęło nam wszystkim trochę czasu, warto pamiętać, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, a nowy system pracy ma też sporo zalet.
Na przykład na całym świecie obserwuje się spadek emisji CO2 na skutek zmniejszenia liczby samochodów na drogach1. Oprócz tego wyeliminowanie dojazdów do i z miejsca pracy przekłada się na oszczędność pieniędzy oraz czasu, który można poświęcić bliskim albo zajęciom, których wcześniej nie udawało się wcisnąć w rozkład dnia. Przykładowo w roku pandemii wiele osób zaczęło częściej przygotowywać od podstaw swoje posiłki.
Radykalne zmiany trybu pracy przynoszą jeszcze większe korzyści osobom chorującym na SM. Wielu pracodawców doceniło elastyczność modelu pracy zdalnej. W rezultacie część osób z SM będzie mogła kontynuować pracę z domu – jeśli zajdzie taka potrzeba – także po zakończeniu pandemii. Restrykcje, z jakimi mamy do czynienia już od roku, uświadomiły również reszcie społeczeństwa, jakie ograniczenia niesie ze sobą życie z chorobami przewlekłymi. Można mieć nadzieję, że ta świadomość w przyszłości będzie działać na korzyść osób z chorobami takimi jak SM.

Znajdź równowagę
Zdrowe proporcje między życiem zawodowym a prywatnym sprzyjają utrzymywaniu prawidłowego rytmu życia i kształtowaniu nawyków, wzmacniając zdrowie psychiczne oraz poprawiając produktywność i jakość czasu spędzanego z bliskimi.
Elastyczność pracy zdalnej daje wprawdzie wymierne korzyści, ale jednocześnie może powodować problemy z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie granice i ich przestrzegać! Może się zdarzyć, że trzeba będzie pracować nieco dłużej niż zwykle, ale należy w miarę możliwości ograniczać takie sytuacje do minimum.
Spróbuj zastosować niektóre z poniższych wskazówek w swoim codziennym życiu,
aby wypracować pewien rytm i zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w okresie pracy zdalnej:
- Zaczynaj każdy dzień od porannej medytacji
- Jeśli możesz, zorganizuj w domu miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy
- W porze lunchu wybierz się na spacer, aby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza
- Zadbaj o regularne przerwy w ciągu pracy – tak jak podczas pracy poza domem
- Umawiaj się na wieczorne spotkania online z przyjaciółmi
- Jedz obiad codziennie o tej samej porze
- Dbaj o aktywność fizyczną. Sprawdź tutaj, jak możesz to zrobić
- Wygospodaruj trochę czasu rodzinnego

Wzmacniaj organizm poprzez zdrowe odżywianie
Po przejściu na zdalny tryb pracy możesz mieć trudności z przestrzeganiem dotychczasowych zdrowych nawyków żywieniowych. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie będziesz o siebie dbać, wpłynie to negatywnie na wyniki pracy. Dotyczy to każdego, ale osób chorych na SM w szczególności, ponieważ zmęczenie często ingeruje w ich codzienne życie nawet bez wymuszonych pandemią zmian w systemie pracy.
Wprawdzie nie udowodniono, aby określona dieta przynosiła korzyści wszystkim chorym na SM, jednak wielu pacjentów zauważyło poprawę po przejściu na zdrowszy sposób odżywiania. U osób chorych na SM zdrowa, zrównoważona dieta może mieć korzystny wpływ na poziom energii i nastrój. Może również pomagać w łagodzeniu niektórych objawów SM, takich jak ból, zaburzenia poznawcze i zmęczenie.
Pracując w domu, spędzamy większość czasu w pozycji siedzącej. Takie warunki sprzyjają podjadaniu i wybieraniu mniej zdrowych opcji żywieniowych. Na szczęście swój sposób odżywiania można kontrolować. Staraj się utrzymać rytm posiłków sprzed pracy zdalnej i uwzględniać w jadłospisie produkty ze wszystkich grup, ograniczając ilość tłustych, słodkich i słonych potraw. Warto wzbogacić swoją dietę o więcej owoców i warzyw. Możesz dodawać je bezpośrednio do posiłków albo robić z nich pyszne smoothie!

Prowadź dziennik
Jeśli podczas pracy w domu dopada Cię brak energii, z którym trudno sobie poradzić, warto notować informacje o swoim samopoczuciu w dzienniku. Ocena stopnia zmęczenia o różnych porach dnia i w powiązaniu z różnymi czynnościami może pomóc odkryć prawidłowości związane ze spadkiem formy, o których można potem porozmawiać z neurologiem lub pielęgniarką. Dzięki taki informacjom możesz również ocenić, ile pracy jesteś w stanie wykonać oraz o jakiej porze dnia prawdopodobieństwo zmęczenia jest mniejsze.
Jeśli odczuwasz objawy tzw. mgły mózgowej (to konstelacja objawów, które obejmują osłabienie funkcji poznawczych, niezdolność do koncentracji i wielozadaniowość, a także utratę pamięci krótko- i długoterminowej), również warto odnotowywać, kiedy występują. Pomoże to zorientować się, skąd bierze się ten objaw – zwłaszcza jeżeli pracując w domu odczuwasz większe niż zwykle trudności z koncentracją i logicznym myśleniem.

Pielęgnuj relacje z kolegami i koleżankami
Dla wielu osób ze stwardnieniem rozsianym poczucie osamotnienia i izolacji nie są niczym nowym. Jednak konieczność przejścia na pracę zdalną może powodować nawrót albo nasilenie tych odczuć.
Utrzymywanie regularnego kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy jest bardzo ważne ,aby mieć poczucie, że nie omijają Cię rozmowy towarzyskie, które zazwyczaj prowadzisz w biurze. Warto nadrobić zaległości podczas krótkiej rozmowy wideo w ciągu dnia albo umówić się na pogawędkę przez telefon po godzinach pracy. Oczywiście nie zastąpi to normalnego kontaktu z ludźmi w miejscu pracy, ale nawet takie drobiazgi mogą pomóc w walce z samotnością i utrzymywaniu relacji z innymi.
Już od roku żyjemy w trudnej rzeczywistości. Można jednak pocieszyć się tym, że wiele osób po ciężkich przeżyciach doświadcza okresu intensywnego osobistego rozwoju. Pomyślne stawienie czoła trudnym okolicznościom przyczynia się do wewnętrznego wzrostu – większej pewności siebie, głębszego poczucia wdzięczności albo uświadomienia sobie, co jest w życiu najważniejsze.
Pamiętaj, że niepewność zatrudnienia i brak zwykłych codziennych interakcji społecznych wywołują u wielu osób stres i poczucie izolacji. Dlatego nie oceniaj siebie zbyt surowo, jeśli nadal masz trudności z przystosowaniem się do zdalnego trybu pracy. Istnieje wiele zasobów internetowych, z których możesz korzystać, jeśli potrzebujesz informacji albo wsparcia.
Jeśli doskwiera Ci izolacja albo poszukujesz więcej interakcji z osobami, które rozumieją Twoje problemy, zapraszamy do społeczności MS One to One w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie możesz poznać inne osoby chore na SM.