Dążenie do osiągnięcia celów zawodowych

Dązęnie
Życie z SM na co dzień Artykuły

Doświadczenia każdego chorego na stwardnienie rozsiane (SM) są inne, podobnie jak ich życie zawodowe. Pacjenci z SM pracują w bardzo różnych branżach, w różnym wymiarze czasu i wymagają różnego wsparcia w miejscu pracy. Mają też w związku z tym różne cele zawodowe i postrzegają je w bardzo różnych kategoriach.
Bez względu na charakter swojej pracy, powinieneś być dumny ze swoich osiągnięć zawodowych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci poczuć się docenionym w pracy, zwiększy Twoją pewność siebie i pomoże Ci podjąć konieczne kroki, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Niektóre osoby z rozpoznaniem SM, mogą w dalszym ciągu pracować tak, jak dotychczas. Inni   mogą dostosowywać swoje życie zawodowe do zadań czy wyzwań, które mogą wiązać się z przebiegiem SM – w większości przypadków potrzebne są tylko niewielkie zmiany, jak np. pewne udogodnienia w biurze. A niektórzy będą  jednak szukali innych rozwiązań, np.  pracy na część etatu, zmiany   branży czy modyfikacji w wymiarze pracy.
Warto pamiętać, że SM to choroba, której przebieg stopniowo się zmienia. Nawet jeżeli nie będziesz od razu potrzebować żadnych zmian, może się okazać, że w miarę przebiegu choroby czy występowania nowych objawów mogą ulegać zmianie  także Twoje potrzeby związane z pracą. Nie zniechęcaj się, jeżeli będziesz musiał w pewnym momencie wprowadzić zmiany w swoim życiu zawodowym lub postawić swoje zdrowie na pierwszym miejscu kosztem kariery zawodowej. 
W świecie, w którym tak wielką wagę i znaczenie przywiązuje się do wykonywanej pracy zawodowej i udanej kariery, może być trudniej, jeżeli nie będziesz mógł pracować tak, jak dotychczas lub osiągnąć wyznaczonych sobie kiedyś celów zawodowych. To zrozumiałe, że godzenie się z tym może być frustrujące i czasochłonne. Jednak konieczność zmiany pracy lub sposobu jej wykonywania z uwagi na SM nie zawsze musi być czymś złym.

Osoba chora na SM

Może to być okazja do zmiany perspektywy i zastanowienia się nad tym, jakie życie zawodowe byłoby dla Ciebie najodpowiedniejsze. Taka zmiana może przynieść  nowe niesamowite możliwości, o których nawet wcześniej byś nie pomyślał, zdarza się wiele osób, które z perspektywy czasu chwalą decyzję o zmianie.

Praca zawodowa może mieć różne formy. Wszystkie są równie wartościowe. Niektórzy chorzy z SM wykonują pracę biurową, a inni – fizyczną. Niektórzy pracują na cały etat, inni na część etatu, a jeszcze inni są formalnie zatrudnieni tylko w pewnych okresach.
Także podejście do pracy może istotnie się różnić nawet u osób pracujących w tym samym miejscu, bez względu na to, czy żyją   z SM, czy też nie. Niektórzy są nastawieni na karierę i zdecydowani dać z siebie wszystko, aby zapracować na kolejny awans. Ale nie wszyscy. Dla niektórych awans zawodowy nie jest życiowym priorytetem i z zadowoleniem żyją z dnia na dzień – to także jest w porządku.
Oczywiście nie wszyscy z  SM mogą czy chcą  pracować, sytuacja w czasie pandemii mogła stać się jeszcze bardziej skomplikowana, ale życie nie jest prostą drogą.  Fakt, że czasowo nie pracujesz, nie oznacza że nie możesz czerpać satysfakcji z życia i dążyć do osiągnięcia osobistych celów. Jeżeli nie pracujesz zawodowo, ale wybrałeś choćby wolontariat, uczysz się czegoś nowego, koncentrujesz się na opiece nad dziećmi czy na obowiązkach domowych, pomagasz innym albo przekuwasz akurat swoje hobby w zawód, to wszystko formy pracy, z których możesz czerpać dumę.

Myśląc o celach zawodowych, często kojarzymy je ze wspinaniem się po szczeblach firmowej kariery. W niektórych przypadkach tak rzeczywiście jest. Ale cele zawodowe mogą być bardzo różnorodne, a postępy mogą znaczyć dla każdego coś innego.
Jakie są Twoje cele zawodowe? Co oznaczałoby dla Ciebie ich osiągnięcie? Twoje cele mogą, ale nie muszą, być związane z awansem zawodowym. Mogą dotyczyć dawania z siebie wszystkiego, koncentrowania całej swojej energii na wykonywanej pracy i na dążeniu do awansu, ale komuś innemu może po prostu zależeć na wprowadzaniu niewielkich zmian na lepsze na obecnie zajmowanym stanowisku, dbając przy tym o właściwe godzenie życia zawodowego z osobistym. 
W badaniu przeprowadzonym niedawno wśród społeczności MS One to One na Twitterze, zadaliśmy uczestnikom następujące pytanie: „Bez względu na wyznaczony sobie cel, jaki sposób myślenia jest najbardziej pomocny w osiągnięciu sukcesu zawodowego?” Oto odpowiedzi:

Ankieta

Jak widzisz, każdy podchodzi do swojego życia zawodowego i celów w inny sposób. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Kluczem do osiągnięcia swoich zamierzeń jest znalezienie podejścia, które sprawdzi się w Twoim przypadku.
Czasem niełatwo jest godzić SM z pracą. Zatem bez względu na to, jakie masz cele i jak daleko  do ich osiągnięcia, bądź dumny z tego, co robisz i co dotychczas udało  się zrealizować. Nie ma dobrego czy złego podejścia do Twojej kariery, więc nie porównuj się z innymi, bez względu na to, czy chorują na SM, czy też nie.
Patrz w przyszłość i myśl o tym, co chciałbyś jeszcze osiągnąć, a zacznij od wyznaczenia sobie celów, które  to umożliwią. 
Zainspiruj się i odkryj sposoby na wyznaczanie sobie celów z SM.

MAT-PL-2102495-1.0-09/2021